Download showtimes as Kiss, Iron Maiden and Biffy Clyro headline

This weekend sees the rock return to Castle Donington as Download goes ahead with Kiss, Iron Maiden and Biffy Clyro among the bands headlining the festival. It’s the first full festival since 2019 due to the coronvavirus and metal-heads from around the country and overseas will be descending on Leicestershire for the event. Download has been the UK’s biggest rock and metal festival since it launched in 2003, replacing the former Monsters of Rock event that used to take place at the same site near East Midlands Airport.

Many of the genre’s biggest names have entertained audiences across two decades, such as Black Sabbath, Iron Maiden and Guns N’ Roses, NottinghamshireLive reported. READ MORE: Download fans offered vital traffic advice before heading to the festival site this weekend For those who are going along, here is the full list of who will be playing and when:

Wednesday

The Doghouse

15:00 – 16:00: Alyx Holcombe

16:00 – 19:30: Boardie Takeover:

  • 16:00 – 16:20: Defences

  • 16:35 – 16:55: Sertraline

  • 17:10 – 17:30: Veridian

  • 17:45 – 18:15: Fury

  • 18:30 – 19:10: Borders

  • 19:30 – 20:10: Seething Akira

  • 20:30 – 21:30: Red Method

22:00 – 03:00: Alternative Anthems

Thursday

The Doghouse

12:55 – 14:00: Alyx Holcombe

14:00 – 15:30: Famous Last Words

16:00 – 17:50: Panic! At the Bingo

18:00 – 18:50: Sappenin’ (Podcast)

19:00 – 19:50: On Weds We Wear Black

20:30 – 21:30: Punk Rock Factory

22:00 – 23:30: Download Team

Friday

Apex Stage (Main Stage)

13:00 – 13:25: Wayward Sons

13:55 – 14:20: Theory

14:50 – 15:25: Bury Tomorrow

15:55 – 16:40: Black Veil Brides

17:10 – 18:10: Skindred

18:40 – 19:50: A Day To Remember

20:50 – 22:50: Kiss Opus Stage (Second Stage)

13:00 – 13:25: Ayron Jones

13:50 – 14:20: Skynd

14:45 – 15:25: Kris Barras Band

15:50 – 16:30: Myles Kennedy & Company

17:00 – 17:45: Lacuna Coil

18:15 – 19:05: Airbourne

19:35 – 20:50: Frank Carter and the Rattlesnakes Avalanche Stage

13:00 – 13:25: Press Club

13:50 – 14:20: Pengshui

14:45 – 15:15: As Everything Unfolds

15:40 – 16:10: Kid Brunswick

16:35 – 17:10: Meet Me @ The Altar

17:40 – 18:20: Normandie

18:50 – 19:35: Sleep Token

20:10 – 21:10: The Ghost Inside Dogtooth Stage

13:00 – 13:25: Heriot

13:50 – 14:15: The Scratch

14:40 – 15:05: Cellar Door Moon Crew

15:30 – 15:55: Dead Poet Society

16:20 – 16:45: A.A. Williams

17:10 – 17:35: Tempt

18:00 – 18:25: Bokassa

18:50 – 19:30: British Lion

20:00 – 20:25: Red Fang

20:50 – 21:20: Blues Pills

21:45 – 22:30: Electric Wizard The Doghouse

22:00 – 23:00: Black Parade

23:00 – 00:30: On Weds We Wear Black (DJ Set)

00:30 – 03:00: Facedown

Saturday

Apex Stage (Main Stage)

11:00 – 11:40: The Raven Age

12:15 – 13:00: Those Damn Crows

13:35 – 14:25: Monster Truck

15:00 – 16:00: Black Label Society

16:35 – 17:35: Shinedown

18:10 – 19:30: Deftones

20:55 – 22:55: Iron Maiden Opus Stage (Second Stage)

11:15 – 11:45: Dirty Honey

12:15 – 12:50: Cassyette

13:20 – 14:00: Malevolence

14:30 – 15:10: Ice Nine Kills

15:40 – 16:20: Bush

16:50 – 17:30: Daughtry

18:05 – 18:55: Mastodon

19:30 – 20:45: Megadeth Avalanche Stage

11:00 – 11:25: Aniimalia

11:50 – 12:20: Blackout Problems

12:45 – 13:15: Salem

13:40 – 14:10: Dragged Under

14:35 – 15:05: Loathe

15:30 – 16:00: Holding Absence

16:25 – 16:55: grandson

17:20 – 18:00: The Faim

18:30 – 19:10: Creeper

19:40 – 20:40: Funeral For a Friend Dogtooth Stage

11:00 – 11:20: Temples On Mars

11:45 – 12:10: Death Blooms

12:35 – 13:00: Dead Label

13:25 – 13:50: Banks Arcade

14:15 – 14:40: Dana Dentata

15:05 – 15:30: Higher Power

15:55 – 16:20: Will Haven

16:45 – 17:10: Venom Prison

17:35 – 18:00: Bleed From Within

18:25 – 18:50: Dying Fetus

19:15 – 19:45: Napalm Death

20:15 – 20:55: Sepultura The Doghouse

22:00 – 23:30: Chop Suey

23:30 – 00:30: Daniel P Carter

00:30 – 02:00: What’s My Age Again?

Sunday

Apex Stage (Main Stage)

11:00 – 11:45: Wargasm

12:20 – 13:10: Powerwolf

13:45 – 14:40: Alestorm

15:15 – 16:15: Rise Against

16:50 – 17:50: Volbeat

18:30 – 19:40: KoRn

21:10 – 22:50: Biffy Clyro Opus Stage (Second Stage)

11:15 – 11:50: Control the Storm

12:20 – 12:55: The Last Internationale

13:25 – 14:05: Massive Wagons

14:35 – 15:20: Tremonti

15:55 – 16:40: Baroness

17:15 – 18:00: Skillet

18:35 – 19:25: The Darkness

20:00 – 21:10: Steel Panther Avalanche Stage

11:00 – 11:25: Static Dress

11:50 – 12:20: Dead Posey

12:50 – 13:20: Cemetery Sun

13:50 – 14:20: The Hara

14:50 – 15:20: Jamie Lenman

15:50 – 16:20: Marianas Trench

16:50 – 17:20: Spiritbox

17:50 – 18:30: Trash Boat

19:00 – 19:40: Boston Manor

20:10 – 21:10: Descendents Dogtooth Stage

11:00 – 11:25: The Injester

11:50 – 12:15: The Velveteers

12:40 – 13:05: Anchor Lane

13:30 – 14:00: Bimini

14:25 – 14:55: Phoxjaw

15:20 – 15:50: Modern Error

16:15 – 16:45: Kill The Lights

17:20 – 17:50: Orbit Culture

18:15 – 18:45: Fire From The Gods

19:10 – 19:40: Twin Temple

20:10 – 20:40: Yonaka

21:10 – 21:55: Myles Kennedy The Doghouse

22:00 – 23:30: Lais MW & Lauren Cornelius

23:30 – 01:30: Uprawr

01:30 – 03:30: Ultimate Power

Read More
Related Articles
Read More
Related Articles